Tęsknota

Reżyseria:
Piotr Sieklucki
Tekst:
Antoni Czechow w adaptacji Andrzeja Prokopa
Występują:
Marian Czarkowski, Katarzyna Trzeszczkowska, Adrianna Cudnik, Alicja Piątek, Robert Sanetra, Michał Felczak
Muzyka:
Choreografia Tobiasz Berg
Scenografia:
Łukasz Błażejewski

Spektakl oparty na motywach opowiadań i najważniejszych dramatów Antoniego Czechowa: „Trzech sióstr”, „Wujaszka Wani” i „Wiśniowego sadu”,  to piękna opowieść o przemijaniu i pragnieniu czułości. Trzy niespełnione kobiety  tęsknią za lepszym światem, Moskwą i wielką miłością.  Mając dość otaczającej je beznadziei rzucają się w wir romansu z z doktorem Astrowem.  Na gwałt muszą podjąć decyzję o sprzedaży rodzinnego majątku, który ostatecznie trafia w ręce wcale nie bliskiego im parobka.

„Tęsknota” to zbiór najważniejszych egzystencjonalnych problemów z trzech dramatów Antoniego Czechowa: „Wujaszka Wani”, „Trzech sióstr” i „Wiśniowego sadu”.

W tym jakże prostym, ale ujmującym spektaklu, nie brakuje całej gamy rosyjskiej duszy. Bohaterowie zmagają się z własnymi ułomnościami. Popijając herbatę i wódkę rozstrzygają swoje wieloletnie nieporozumienia; nierozwiązane sprawy stają im w gardle, a każde wypowiedziane słowo ma moc niszczenia. Nic się nie układa w życiu trzech sióstr, doktora Astrowa i wieśniaka Łopahina, a na zewnątrz z za  okien nachodzi nieszczęśliwy  duch ojca.  Sprawy w jakich poruszają się bohaterowie to sprzedaż rodzinnego majątku na poczet długu, tęsknota za lepszym i bogatszym światem, podłe i wyniszczające romanse, wyrzut sumienia spowodowany śmiercią ojca, którego wyrzucono z domu za pijaństwo.

Smutny i podły obraz świata ludzkich problemów zostaje w ostatecznym rozrachunku zastąpiony „nowym człowiekiem i nowym porządkiem”. Umiera Rosja i rodzi się socjalizm. Nowy ład świata jest po to, by żyło się sprawiedliwiej. Świat prostych problemów i tajemnic duszy człowieka został pogrzebany.

Kup Bilet