Jan Klata w Nowym!

Rozpoczęliśmy próby do spektaklu “Dług” wg powieści Greabera w reżyserii Jana Klaty. Na scenie zobaczymy Monikę Frajczyk, Małagorzatę Gorol, Marcin Czarnika, Bartosza Bielenię. Scenografia: Mirek Kaczmarek; choreografia: Maćko Prusak; Muzyka: Jakub Lemiszewski. Radio Kraków: Premiera odbędzie się w 14 września, a na scenie zobaczymy artystów z dawnego zespołu Narodowego Starego Teatru, prawdziwe gwiazdy polskiego teatru […]

Rozpoczęliśmy próby do spektaklu “Dług” wg powieści Greabera w reżyserii Jana Klaty.

Na scenie zobaczymy Monikę Frajczyk, Małagorzatę Gorol, Marcin Czarnika, Bartosza Bielenię.

Scenografia: Mirek Kaczmarek; choreografia: Maćko Prusak; Muzyka: Jakub Lemiszewski.

Radio Kraków:

Premiera odbędzie się w 14 września, a na scenie zobaczymy artystów z dawnego zespołu Narodowego Starego Teatru, prawdziwe gwiazdy polskiego teatru i filmu: Marcina Czarnika, Małgorzatę Gorol, Monikę Frajczyk i Bartosza Bielenię. Były dyrektor Narodowego Starego Teatru sięga po książkę amerykańskiego antropologa i aktywisty Davida Graebera pt.”Dług”.

To nie jest pierwsze spotkanie Jana Klaty z tematem “Długu”. Ten sam tekst, z dokładnie z tą samą ekipą planował zrealizować na scenie Narodowego Starego Teatru, już ponad dwa lata temu. Klata przestał być dyrektorem Starego Teatru, jego aktorzy rozjechali się po różnych teatrach. Dziś wracają, bo jak mówią, lubią płacić swoje długi.

Książka Davida Graebera ukazała się nakładem Krytyki Politycznej. Antropolog pokazuje, że pięć tysięcy lat temu, w okresie narodzin rolniczych imperiów, ludzie korzystali z rozbudowanych systemów kredytowych. Wtedy po raz pierwszy pojawiły też się społeczeństwa podzielone na dłużników i wierzycieli. “Dług: pierwsze pięć tysięcy” lat jest fascynującą kroniką tej słabo znanej części historii. Pokazuje wpływ historii długu na przebieg ludzkich dziejów, a także jej związek z aktualnymi kryzysami finansowymi i przyszłością naszej gospodarki.

Premiera w Teatrze Nowym Proxima  14 września.

Spektakl produkują wspólnie Teatr Nowy Proxima w Krakowie i Fundacja Kultury “CRACOVIA GENIUS LOCI”.

Justyna Nowicka