Getto Krakowskie

Reżyseria:
Agnieszka Jachym
Występują:
Matina Caiafa, Kenan Dinkelmann, Annabel Koele, Iacopo Loliva, Karol Miękina, Changik Oh, Natalia Palshina, Lorenzo Ponteprimo
Muzyka:
Kolaż, m.in. „E lucevan le stelle” z opery Tosca Giacomo Puccini;  „Baer” Hildur Guonadottir

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz

Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch

zapraszają na:

Getto krakowskie
Spektakl teatru tańca

“Getto krakowskie” ukazuje życie mieszkańców Krakowa przed wybuchem II wojny światowej  1 września 1939 roku i to tuż po- tak odmienne, trudne do wyobrażenia. Opowiada on o przeżyciach ofiar Holokaustu, scenach z getta krakowskiego i obozu w Płaszowie.  Wszechobecny głód, chłód oraz strach przed utratą własnego życia, bliskich czy własnej godności determinują zachowania ludzi w tamtych czasach.

„Tutaj jednak niczego nie można chcieć albo nie chcieć. Umiera się, kiedy chce się żyć, a żyje się, kiedy pragnienie życia mija.”

Spektakl  zainspirowany wspomnieniami Stelli Mueller-Madej „Dziewczynka z listy Schindlera. Oczami dziecka” powstał z myślą o 75. rocznicy likwidacji getta krakowskiego w marcu 2018 roku.

Wykonawcami spektaklu są tancerze o różnych narodowościach, aby podkreślić jeden z celów projektów, jakim jest szerzenie tolerancji wśród społeczeństwa dla odmiennych nacji czy kultury.

Proces twórczy do spektaklu odbywa się w Berlinie, by na ostatnią część projektu przyjechać do Polski, gdzie tancerze oprócz prób na scenie w Teatrze Nowym Proxima, mają możliwość zwiedzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Muzeum Fabryki Emalia Oskara Schindlera w Krakowie.

Po ostatnim spektaklu przewidziana jest rozmowa wykonawców z widownią, aby wymienić się wrażeniami i poczynić dialog międzykulturowy.

 

—–
Koncept i choreografia: Agnieszka Jachym

Muzyka: kolaż, m.in. „E lucevan le stelle” z opery “Tosca” Giacomo Puccini;  „Baer” Hildur Guonadottir
Obsada:

  • Matina Caiafa (Grecja)
  • Kenan Dinkelmann (Niemcy)
  • Annabel Koele (Holandia)
  • Iacopo Loliva (Włochy)
  • Karol Miękina (Polska)
  • Changik Oh (Korea Południowa)
  • Natalia Palshina (Rosja)
  • Lorenzo Ponteprimo (Włochy)

Czas trwania: ok.50 minut, bez przerwy


Projekt we współpracy z fundacją Jewrnalism , dofinansowany z budżetu Miasta Krakowa

      

Kup Bilet