Ożywianie snu

Reżyseria:
Prince Negatif
Tekst:
Zbigniew Herbert
Występują:
Piotr Sieklucki, Karolna Jarmołowicz, Artur Ściera, Sebastian Laskowski, Prince Negatif, Lady Ma-ga, Joanna Falkowska, Monika Winiarska.

Projekt w ramach 8. edycji Krakowskiej Nocy Poezji

Ożywianie snu

Performatywny spektakl poetycki inspirowany wierszami Herberta “Struna światła” i koncert.

W tę noc Teatr Nowy zamieni się w osobliwą galerię przestrzennych instalacji autorstwa Łukasza Błażejewskiego (pseudonim artystyczny Prince Negatif) – scenografa teatralnego, performera i malarza. Częścią instalacji będą martwe posągi tworzone przez żywych artystów różnego pokolenia.  Zadaniem artystów będzie nietypowa prezentacja kilkunastu wierszy Zbigniewa Herberta w rytmie muzyki tworzonej na żywo przez zespół Koakofonikt.

Hipnotyzująca muzyka i poezja Herberta mają za zadanie wprowadzić widza w nietypowy nastrój świata snu i jawy.   Każdy z uczestników, zachęcony będzie do przyjścia na spektakl ze śpiworem i w ostatniej części oddając się w rytm muzyki i szeptanej poezji Zbigniewa Herberta będzie mógł poddać się nastrojowi i kontemplacji.

Struna światła (1956) to stosunkowo późny debiut Herberta, w którym staje on w obronie tego co sam nazywa “cząstką irracjonalną w człowieku” i opowiada się po stronie poznania zmysłowego, zwłaszcza za pomocą jego ulubionych zmysłów, dotyku i wzroku, a przeciw poznaniu wyłącznie intelektualnemu. Wizualne interpretacje zawarte w małych scenkach, powtarzalnych sekwencjach, przestrzennych obrazach, mają uruchomić wyobraźnie odbiorców, zainspirować i zachęcić do ponownego spojrzenia na poezję Herberta.

Głównym realizatorem projektu jest Łukasz Błażejewski / Prince Negatif – scenograf, malarz, performer, doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Twórca scenografii i kostiumów do przeszło 50 tytułów w teatrach w całej Polsce i za granicą. Wystawy indywidualne i zbiorowe w: Głogowie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Kudowie Zdrój, Warszawie, Świnoujściu, Orleanie, Krakowie, Berlinie, Norymberdze i Paryżu. Staże w Institut d’Arts Visuels w Orleanie i w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Stypendia Prezydentów miast Głogowa, Wrocławia i Kielc.