Powstanie

Reżyseria:
Marta Malinowska
Występują:
Katarzyna Kucharska, Aleksandra Padzikowska, Maria Patykiewicz, konsultacje psychologiczne: Olga Katarzyna Libich
Producent:
Tomasz Kireńczuk
Scenografia:
Iga Koclęga
Światło:
Wojciech Kiwacz
Dźwięk:
Grzegorz Janeczek

„Powstanie” to spektakl teatralny, w trakcie którego wsłuchujemy się w głos osób umierających. Twórczynie spektaklu przez kilka tygodni spotykały się z mieszkankami i mieszkańcami hospicjum, kolekcjonując ich sny. I to zarówno sny śnione w nocy, jak i te, które śni się na jawie. Rzeczywistość snu to świat marzeń i wyobrażeń, płynny i nielinearny. I to właśnie w świecie snów osób umierających twórczynie spektaklu szukają ukrytych znaczeń, przesłań i wiadomości, które chcą nam przekazać ci, którzy znajdują się na granicy różnych rzeczywistości.

Istotnym tematem spektaklu są również prywatne doświadczenia twórczyń, które w procesie jego powstawania wielokrotnie konfrontowały się z tematem śmierci. Jak to doświadczenie wpłynęło na ich lęki związane z tematem umierania. Jak sny osób umierających wpłynęły na ich własne sny? Być może to właśnie dzięki snom osób umierających: nieuporządkowanych, rwanych, pozbawionych logiki, łatwiej nam będzie skonfrontować się z zagadnieniami, na które zazwyczaj nie ma miejsca w naszej racjonalnej codzienności.

Spektakl jest pierwszą premierą w ramach Laboratorium Nowego Teatru, autorskiego programu Teatru Nowego Proxima, którego celem jest zagwarantowanie młodym artystom teatru możliwości kształcenia się pod opieką wybitnych artystów oraz danie im szansy na realizację własnych projektów artystycznych.

Pokazom spektakli powstałych w ramach Laboratorium Nowego Teatru towarzyszy akcja charytatywna na rzecz bezdomnych zwierząt. Bezpłatne bilety na spektakle można otrzymać w Teatrze w zamian za karmę dla bezdomnych zwierząt.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Goethe Instytutu.