Złoty Wiek Skrajności

Reżyseria:
Fabian Lettow, Mirjam Schmuck
Tekst:
Fabian Lettow / Dramaturgia: Patrycja Kowańska
Występują:
Florian Lass, Weronika Wronka, Łukasz Stawarczyk, Kristina Peters, Jonas Wiese, Sara Bigdell Shampoo, Lili Mihajlovic, Bartosz Ostrowski
Producent:
kainkolektiv, Tomasz Kireńczuk
Muzyka:
Mirjam Schmuck
Scenografia:
Alexandra Tivig
Kostiumy:
Alexandra Tivig

Do pracy w Teatrze Nowym w Krakowie powracają Fabian Lettow i Mirjam Schmuck z niemieckiego kainkolektiv. Zaplanowana na czerwiec prapremiera spektaklu „Złoty wiek skrajności” to trzecia koprodukcja Teatru Nowego i kainkolektiv. W 2011 roku premierę w Krakowie miał spektakl „Fasada ½”, zaś w 2013 roku w Mulheim am der Ruhr odbyła się premiera spektaklu „Kortlander saga”. Obydwa spektakle przygotował duet Lettow/Schmuck.

W międzynarodowej obsadzie spektaklu „Złoty wiek skrajności” pojawią się m.in. Weronika Wronka i Łukasz Stawarczyk, którzy współpracowali z nami przy poprzednich, realizowanych wspólnie z kainkolektiv polsko-niemieckich koprodukcjach teatralnych. Spektakl „Złoty wiek skrajności” powstaje dzięki wsparciu finansowemu Goethe-Institut w ramach programu Internationaler Koproduktionsfonds a także dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kunststiftung NRW, Ministry of Culture NRW, Szenenwechsel (Bosch Foundation), ITI, Ringlokschuppen Ruhr, tak Theater Aufbau Kreuzberg Berlin i Stowarzyszenia Teatr Nowy w Krakowie. Polska premiera spektaklu przewidziana jest na czerwiec 2019 roku. W czerwcu 2019 roku odbędą się również pokazy przedstawienia w Berlinie i w Mulheim am der Ruhr.

Czym będzie „Złoty wiek skrajności”? W spektaklu przyglądać się będziemy zapomnianym wersjom i zagubionym opcjom naszej przyszłości. Przekraczać będziemy granice naszych przyzwyczajeń odnośnie do tego, co nazywamy przeszłością i co nazywamy przyszłością, kogo uważamy za przegranego a kogo lubimy nazywać wygranym, tego, co chcemy pamiętać od tego, co wolimy zapomnieć. Po co to robimy? Po to, żeby stworzyć alternatywną rzeczywistość pełną nowych terytoriów, nie mieszczących się w tradycyjnych podziałach na państwa i narody. Chcemy stworzyć nową Europę, która nie będzie ucieczką od tej, którą znamy, ale jej alternatywną wersją, jedną z wielu możliwych alternatywnych wersji. Umiejscowimy samych siebie w centrum historycznej walki i w samym środku aktualnej walki o historię. I kiedy w końcu poczujemy, że jesteśmy naprawdę zmęczeni, spróbujemy wyjść poza strefę własnego komfortu, aby odnaleźć się w sytuacji Innego, aby wejść w skórę Innego, tak jak się wchodzi się do znalezionego przy drodze namiotu. W „Złotym wieku skrajności”, chcemy stworzyć OBÓZ pełen nomadów, tymczasowy porządek, który ciągle się burzy i buduje od nowa, dom otwarty, do którego możesz w każdej chwili wejść, i zostaniesz  w nim powitany z otwartymi ramionami. W „Złotym wieku skrajności” chcemy zaprosić Cię do wspólnego odkrywania naszej teraźniejszości, teraźniejszości, która jest przeszłą przyszłością. Dlaczego to robimy? Dlatego, że żyjemy w wieku skrajności, w epoce science fiction, w której poznajemy przeszłość przeszłej przyszłości.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Nowego Proxima w Krakowie, kainkolektiv, Theater Aufbau Kreuzberg Berlin i Ringlokschuppen Mulheim. Produkcja spektaklu finansowana jest ze środków Goethe-Institut w ramach programu Internationaler Koproduktionsfonds oraz ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kunststiftung NRW, Ministry of Culture NRW, Szenenwechsel (Bosch Foundation), ITI, Ringlokschuppen Ruhr, tak Theater Aufbau Kreuzberg Berlin i Stowarzyszenia Teatr Nowy w Krakowie

Prapremiera spektaklu w Teatrze Nowym w Krakowie: 14, 15, 16 czerwca 2019, godz. 19.15
Niemiecka premiera spektaklu w Theater Aufbau Kreuzberg w Berlinie: 20, 21 czerwca.
Pokaz spektaklu w Ringlokschuppen, Mülheim an der Ruhr: 28 czerwca.